Co to jest CMS i czy jest Ci potrzebny?

Co to jest CMS i czy jest Ci potrzebny?

CMS to w tłumaczeniu System Zarządzania Treścią (od angielskiego Content Management System). CMS to strona oparta na panelu administracyjnym, pozwalającym na łatwe i bezpłatne zarządzanie treścią na stronie. Dzięki systemowi CMS możemy więc edytować zawarte na stronie internetowej treści i grafiki, nawet jeśli nie znamy się tajnikach programowania.

Modyfikowanie zawartości strony (dodawanie, zmienianie tekstów, wstawianie tabel, zdjęć, grafik) jest maksymalnie uproszczone i odbywa się za pomocą klikania w proste obrazowe ikony, podobne do tych, jakie znamy z popularnych edytorów tekstów.

CMS, a wtyczki

Większość wiodących systemów CMS zawiera tzw. wtyczki czyli różnego rodzaju dodatki np. galerie zdjęć, fora dyskusyjne, odwołania do portali społecznościowych np. przycisk „Lubię to” i inne funkcjonalności, wspomagające pozycjonowanie. Jeśli korzystamy z jakiegoś zaawansowanego, ale jednocześnie ułatwiającego życie narzędzia (np. systemu WordPress) to instalacja wtyczki jest bajecznie prosta. Wystarczy po prostu wpisać nazwę dostępnej wtyczki i zatwierdzić ją. Wtyczki pozwalają na zwiększenie funkcjonalności strony.

Podstawowe rodzaje CMS

Z punktu widzenia odbiorcy CMS ma być prosty, umożliwiający, łatwą, intuicyjną obsługę. Jednak, aby uzyskać taki efekt konieczny jest początkowy zaawansowany wkład programistyczny. Programiści mogą tworzyć darmowe ogólnodostępne lub płatne kody źródłowe, wykorzystywane w CMS. W związku z tym wyróżniamy:

Systemy typu open source (z otwartym kodem źródłowym). Mimo tego, że część internautów podchodzi do tego rozwiązania nieco sceptycznie na zasadzie: „czy coś może być dobre, skoro jest za darmo”, to jednak warto nieco bliżej przyjrzeć się tej opcji. Z racji tego, że system jest ogólnodostępny korzysta z niego duża ilość osób, a to skutkuje kreatywnym podejściem, dużą ilością wtyczek, szablonów, ale też błyskawicznie wyłapywanymi błędami, często wprowadzanymi usprawnieniami. Wymaga to jedynie częstej aktualizacji systemu.

Systemy z zamkniętym kodem źródłowym – realizowane na zamówienie z myślą o konkretnych firmach. Wówczas kod źródłowy jest znany tylko pracownikom danej firmy. Mimo tego, że jest to rozwiązanie indywidualne, dedykowane, to jednak posiada ono pewne minusy. Zazwyczaj zawiera ono mniej dodatków; niższy jest też poziom bezpieczeństwa (z uwagi na ograniczoną ilość użytkowników trudniej jest wykryć ewentualne błędy bezpieczeństwa).

Systemy hostowane, nie umożliwiające dostępu do kodu źródłowego, bazujące na gotowym systemie, zazwyczaj o mocno ograniczonej funkcjonalności.

Jaki CMS wybrać i dlaczego?

Z uwagi na przedstawione wyżej właściwości za najbardziej zalecane rozwiązania uważane są systemy z otwartym kodem źródłowym. Jednym z popularniejszych systemów, który doskonale odnalazł się również na naszym rodzimym rynku jest WordPress. (Dowodem na to jest między innymi wersja w języku polskim). Ogólnie dostępny, darmowy kod to bynajmniej nie jedyna zaleta tego programu. Posiada on nie bagatela – 35000 wtyczek oraz ponad 1500 gotowych szablonów graficznych.

Ilość tych możliwości sprawia, że bez trudu można zastosować ten CMS do własnych potrzeb, bez względu na to czy chodzi stronę informacyjną, ogłoszeniową, panel dyskusyjny, sklep internetowy czy system rezerwacji.

Zmiana szata graficznej, wybór odpowiedniej wtyczki, podobnie jak większość czynności wykonywana w WordPress jest intuicyjna i ogranicza się do kilku kliknięć (względnie do wpisania nazwy wtyczki). Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy z racji na powszechność tego rozwiązania, w Internecie z pewnością znajdziemy cenne rady i wskazówki, jak je rozwiązać (pochodzące od bazujących na tym samym systemie użytkowników). Z tego samego powodu nie będzie też trudności z znalezieniem obeznanego z WordPressem programisty, gdyby zależało nam na jakiejś bardziej zaawansowanej modyfikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZYBKI KONTAKT
tel.: 606 405 680
email: bok@future-soft.pl
© Copyright 2014 future-soft.pl