Popularne platformy e commerce

Popularne platformy e-commerce

Kiedy przyjrzymy się statystykom, okazuje się, że zdecydowana liczba polskich e-sklepów nie decyduje się na wprowadzenie własnego oprogramowania, a bazuje na gotowych platformach e-commerce. Każdy rozpoczynający swój handlowy biznes przedsiębiorca musi bowiem zdecydować się wybór systemu informatycznego, który pozwoli mu na połączenie udostępnianej klientom strony handlowej z całym jej technicznym i biznesowym zapleczem. Do wyboru mamy kilka wartych polecenia platform. Tutaj przyjrzyjmy się trzem popularnym rozwiązaniom:

Magento to platforma e-commerce dedykowana przede wszystkim do dużych, rozbudowanych sklepów, wykorzystujących wiele funkcjonalności. Magento wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze, ponieważ ma do zaoferowania:

 • wiele funkcjonalności – mowa tu nie tylko o rozbudowanym systemie raportowania, analiz i statystyk, ale też możliwości zarządzania produktami, systemami płatności czy nawet sterowania kilkoma sklepami na raz.
 • dopracowaną strukturę, umożliwiająca stałą rozbudowę i dodawanie nowych modułów,
 • zaawansowane wsparcie techniczne zarówno w języku angielskim jak i polskim,
 • zoptymalizowanie pod kątem SEO,
 • płatną, bardziej rozbudowaną wersję, udostępniająca jeszcze więcej funkcjonalności.

Musimy jednak mieć na uwadze to, że ze względu na zaawansowanie tej platformy, ma ona pewne wymagania względem zasobów serwera. Zaawansowana technologia wymaga też pewnej wiedzy programistycznej od administratora sklepu.

Pretashop to rozwiązanie kierowane do małych i średnich sklepów, cechujące się dużą wydajnością i w miarę łatwą obsługą. Zwolennicy tej platformy wybierają ją ze względu:

 • stosunkowo prosty sposób administrowania – panel administracyjny można obsługiwać w dużym stopniu intuicyjnie,
 • standardowe, powszechnie używane funkcjonalności, doskonale sprawdzające się w przypadku średnich i małych biznesów,
 • wsparcie techniczne w języku polskim i angielskim,
 • łatwą instalację i modyfikację – narzędzie wykorzystuje powszechnie znany system szablonów (tzw. smartów); z uwagi na popularność tego rozwiązania nawet jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i kompetencji do administrowania strony sklepu bez trudu znajdziemy programistę, który zrobi to za nas.
 • dużą wydajność, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę oferowane możliwości – narzędzie nie ma więc zbyt wiele wymagań co do parametrów serwera (dodatkowym atutem jest tutaj system indeksacji stron).

Wadą tego rozwiązania jest natomiast brak automatycznej aktualizacji. Struktura platformy może uniemożliwić rozbudowywanie sklepu do bardzo dużych rozmiarów, ponadto część dodatkowych funkcjonalności jest płatna, dlatego jak już było wspominane jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do małych i średnich sklepów.

–  WooCommerce jest bezpośrednio powiązany z WordPress. Wybór tej opcji automatycznie daje więc możliwość korzystania z wsparcia wielu osób zarówno, jeśli chodzi o wykonawstwo, obsługę jak i pomoc. Na powszechność tego rozwiązania wpływa między innymi:

 • model open source, powszechny, bezpłatny dostęp do plików, umożliwiający bezproblemową modyfikację,
 • duża ilość dostępnych motywów, kompatybilnych z WooCommerce, co pozwala na wybór wyglądu sklepu, który w pełni będzie wpisywał się w oczekiwania danego biznesu,
 • możliwość ciągłej rozbudowy funkcjonalności, dzięki dostępowi do ponad 1000 wtyczek,
 • stosunkowo łatwa w obsługa, pozwalająca na dużą samodzielność, w zarządzaniu i administrowaniu sklepem.

WooCommerce powstał pierwotnie  zmyślą o rynku amerykańskim, w związku z tym nie wszystkie funkcjonalności zostały jeszcze w pełni dostosowane do polskich warunków. Jednak cały czas prowadzone są nad tym prace (na uwagę zasługuje między innymi pełna integralność z polskim systemem płatniczym online). Z uwagi na bezpieczeństwo i usuwanie ewentualnych usterek należy pamiętać o ciągłej aktualizacji (tę uwagę można zresztą z powodzeniem odnieść niemal do wszystkich rodzajów platform e commerce).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SZYBKI KONTAKT
tel.: 606 405 680
email: bok@future-soft.pl
© Copyright 2014 future-soft.pl