WordPress – najpopularniejszy CMS

WordPress – najpopularniejszy CMS

WordPress jest uważany za jeden z najpopularniejszych CMS na świecie. Według badań korzysta z niego około 75 mln witryn na całym globie. Jednak dane te bardzo szybko przestają być aktualne, ponieważ liczba użytkowników pracująca w oparciu o WordPress przez cały czas rośnie. Z czego wynika jego popularność? Na pewno nie bez znaczenia jest to, że jest to oprogramowanie typu open source, innymi słowy użytkownicy mogą korzystać z jego dobrodziejstw za darmo. Jednak to oczywiście nie wszystko. Na pozycję WordPress wpływa również jego uniwersalność, funkcjonalność i prostota obsługi. Pozwala on właścicielom firm, blogerom i innym użytkownikom na posiadanie konkurencyjnej strony internetowej i zarządzanie jej treścią i zawartością bez konieczności znajomości tajników oprogramowania.

Krótki rys historyczny

WordPress na rynku funkcjonuje już od ponad 10 lat. Jego pierwsze wydanie miało miejsce 27 maja 2003 roku. Twórcami tego projektu są Mike Little i Matt Mullenweg. Ten drugi wraz z Ryanem Borenem przez cały czas zresztą pracuje nad rozwojem WordPressa. Początkowo został zaprojektowany z myślą głównie o obsłudze blogów. Z czasem zakres jego przeznaczenia zaczął się rozrastać i obecnie jest uważany za jeden z wiodących systemów zarządzania treścią czyli CMS. W 2005 została zapoczątkowana usługa wordpress.com. Chociaż pierwsze wtyczki i motywy pojawiały się już wcześniej (począwszy od 2004 roku), to oficjalny, uporządkowany dostęp do wtyczek i motywów  został wprowadzony 2007 i 2008 roku. Tym samym też wzrosła popularność i powszechność zastosowań WordPressa.

Zalety WordPress

Plusy tego popularnego CMS to przede wszystkim:

prostota obsługi – aby korzystać  WordPressa użytkownik nie musi znać języka HTML czy zasad programowania; obsługa jest intuicyjna, prosta (porównywana niekiedy do obsługi edytorów tekstowych),

duża funkcjonalność osiągnięta głównie dzięki darmowym wtyczkom i szablonom – każdy użytkownik może spersonalizować swoją stronę i dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb; ponadto istnieją też płatne opcje, które są jeszcze bardziej zaawansowane i unikatowe,

wsparcie techniczne – powszechność tego rozwiązania wpływa na to, że mamy nieograniczony wręcz dostęp do wparcia technicznego na całym świecie (mowa tu nie tylko o forach dyskusyjnych prowadzonych najczęściej w języku angielskim; pod adresem pl.wordpress.org dostępne jest bowiem wsparcie techniczne w języku polskim),

możliwość samodzielnego zarządzania menu (ujmowanie stron, kategorii) i modyfikacji, wprowadzania dodatkowych pól (umożliwiających dodawanie opisów, kategoryzowanie itp.)

Jeśli zamierzamy korzystać z WordPressa w sposób dość standardowy, wykorzystując jego najważniejsze funkcjonalności i powszechnie dostępne wtyczki i szablony, okazuje się on rozwiązaniem wprost idealnym. Jeśli jednak nasze oczekiwania są nieco większe, myślimy o bardziej unikalnym projekcie, wykorzystującym niestandardowe grafiki, tabele i wykresy, to możemy obnażyć pewne wady tego systemu. Wówczas obsługa nie jest już tak prosta i intuicyjna, a wymagająca od użytkownika pewnych konkretnych umiejętności.

Wady WordPress:

niestandardowe zadania wymagają od użytkownika większych umiejętności; przykładowo formatowanie tabel, zaawansowana modyfikacja grafik, dodawanie niektórych pól wymaga znajomości PHP, CSS czy HTML,

duża ilość wtyczek – ta cecha została wymieniona jednocześnie jako zaleta, jak i wada; duża ilość dostępnych wtyczek sprawia, że mogą się pojawić problemy z doborem tej najbardziej optymalnej; z kolei zastosowanie zbyt dużej liczby wtyczek może spowodować obniżenie wydajności systemu.

WordPress nie bez powodu od dekady już jest najpopularniejszym CMS. Idealnie sprawdza się w przypadku blogów, stron internetowych osób prywatnych czy małych i średnich przedsiębiorców. Oczywiście znajdzie zastosowanie również w przypadku bardziej rozbudowanych firm o bardziej zaawansowanych potrzebach, jednak wymaga wówczas od użytkowników nieco wyższych umiejętności i kompetencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZYBKI KONTAKT
tel.: 606 405 680
email: bok@future-soft.pl
© Copyright 2014 future-soft.pl