Sposoby na przyśpieszenie strony internetowej

Sposoby na przyśpieszenie strony internetowej

Przy tworzeniu, aktualizacji czy modyfikacji strony internetowej należy wziąć pod uwagę nie tylko jej dostępność czy użyteczność, ale też szybkość. Problemy z ładowaniem się strony, wyświetlaniem zdjęć, przechodzeniem na poszczególne podstrony mogą zniechęcić użytkowników, którzy są coraz bardziej wymagający i nastawiani na błyskawiczną reakcję. W rezultacie nawet najlepszy układ, architektura czy unikalny content nie obroni się, skoro zniechęcony użytkownik zamknie stronę, zanim ta na dobre zdąży się wczytać.

Szybki hosting

W pierwszej kolejności należy postawić na szybki, sprawny i dobrany do potrzeb hosting. Czasem warto skorzystać z zasady mniej znaczy więcej i nie inwestować niepotrzebnie w puste gigabajty czy transfer, którego nie wykorzystamy nawet w połowie. Większość współdzielonych hostingów oferuje okres testowy. Warto z tej opcji skorzystać.

Przenieś się na HTTP/2

Następnym krokiem, który warto podjąć dla szybszego i efektywniejszego wczytywania się strony, jest przeniesienie się na HTTP/2. Dzięki temu posunięciu strona ładuje się szybciej. Jest to możliwe między innymi dzięki zebraniu wielu połączeń w jedno stałe połączenie, kompresji nagłówków czy innym czynnościom optymalizacyjnym.

Najnowsza wersja PHP

Kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę to posiadana wersja PHP. Zasada wydaje się prosta, im nowsza wersja PHP, tym szybsze działanie serwera i uruchomionych na nim stron.

Z rozwagą dobieraj wtyczki i szablony

Wybierając wtyczki i szablony, bardzo często kierujemy się przede wszystkim i ich funkcjonalnością czy względami estetycznymi, całkowicie pomijając aspekt prędkości wczytywania. To poważny błąd. Niejednokrotnie warto jest wybrać mniej atrakcyjne i spektakularne szablony, przedkładając nad to prędkość ładowania. (Nic nam po efektownym szablonie, jeśli zniechęcony użytkownik opuści stronę, zanim ta na dobre się wczyta).  Najlepiej przetestować działanie szablonu w wersji demo jeszcze przed zakupem i to zarówno na stacjonarnym, mobilnym, nowszym, jak i starszym sprzęcie. (Można też do tego użyć narzędzi diagnostycznych np. GTmetrix).

Ta sama zasada dotyczy też wtyczek. Należy dokładnie przeanalizować, czy na pewno korzystamy z wszystkich zainstalowanych wtyczek i czy koniecznie są nam one potrzebne. Za pomocą specjalnych narzędzi możemy też sprawdzić w jakim stopniu poszczególne wtyczki spowalniają działanie strony.

Łącz i zmniejszaj liczbę plików CSS i JavaScript

Kolejnym sposobem na zwiększenie prędkości ładowania się strony jest połączenie i skrócenie skryptów JavaScript i plików CSS. Po pierwsze dobrze jest zmniejszyć pliki usuwając niepotrzebne elementy (jak np. zbędne komentarze czy puste linie). Ponadto można połączyć kilka plików w jeden. To skutkuje mniejszą ilością połączeń http do wykonania i szybszym ładowaniem się strony.

Wykonaj kompresję gzip

Innym posunięciem, który warto wziąć pod uwagę jest kompresja gzip. To pozwala na znaczne zredukowanie ilości bajtów, jakie musi pobrać użytkownik, aby załadować stronę. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ilości wysyłanych danych, pomiędzy serwerem, a użytkownikiem, wchodzącym na stronę o nawet 80%, co oczywiście ma bardzo duże znaczenie na prędkości ładowania się strony.

Optymalizuj i kompresuj grafikę

Warto także zoptymalizować i skompresować zamieszczoną na stronie grafikę, (obrazki, zdjęcia itp.) Oczywiście należy zrobić w taki sposób, aby nie wpłynęło to niekorzystnie na jakość obrazu. Tutaj również mamy do dyspozycji gotowe narzędzia, które pozwolą nam zoptymalizować jednocześnie kilkadziesiąt plików graficznych jak i zadeklarować kompresję dla każdej nowo wprowadzanej grafiki.

Usuń zbędne widgety

Bardzo często poważanymi spowalniaczami strony są całkiem niepozorne wydawałoby się elementy jak np. widgety, przyciski czy liczniki. Dzieje się tak, dlatego, że muszą one ściągać dane z zewnętrznego źródła. W związku z tym warto po pierwsze ograniczyć liczbę widgetów do niezbędnego minimum. Po drugie można je zastąpić prostymi, czytelnymi znakami ikonograficzny czy komunikatami typu „Znajdziesz na również na … plus link”.

 

Kategoria wpisu Inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZYBKI KONTAKT
tel.: 606 405 680
email: bok@future-soft.pl
© Copyright 2014 future-soft.pl